Přeskočit na obsah stránky

Telekomunikační systémy v širokém spektru

Menu

HAM Radio > Aktivity > OK2ER > 10.07.2007

10.07.2007

Letošní Polní den pod značkou OL1S jsme absolvovali ve složení OK2ER a OK2VLT v kategorii MO. Převážně na 3 cm, okrajově pak i na 23 cm. Jedním z důvodů k projetí republiky od severovýchodu na jihozápad a zpět byla snaha otestovat transvertor HR10B z lepšího QTH. A protože lepší kóty na severní Moravě bývají obsazeny i na 10 GHz, rozhodli jsme se obětovat našemu hobby kromě plné nádrže motorové nafty i utrpení v kabině firemního MOVANu při putování na kótu Čerchov a zpět. Maličkost, cca 1200 km. S chodskou laskavostí nás do svých prostor - QRA JN69JJ asi 1040 m asl - přichýlil kolektiv OL8R, který soutěžil pouze na dvoumetrovém pásmu. Ještě jednou děkujeme, OMs!
Dosažený bodový výsledek z letošního PD ani zdaleka nenaplnil naše očekávání. Přestože tři ze čtyř vzdálených německých majáků, jmenovitě: DB0FGB, DL0WY, DB0AS, DB0ARB, hýbaly ručičkou S-metru mezifrekvenčního TRXu IC821H nad S9 a zařízení HR10B bylo evidentně v pořádku, stačili jsme během PD jako dvojka nasbírat méně než polovinu bodů, jež jsem během letošního mikrovlnného závodu z městského QTH ve čtverci JN99BS (asi 230 m asl) stačil udělat v kategorii SO. Nutno podotknout, že doma většinou přes RS.
Když dva dny po PD hodnotím příčiny mizerného výsledku, zdá se mi být vše jasné. Řečeno stručně; špatná příprava. Zjistit až na kótě, že cca 140 stupňů horizontu je pro pásmo 3 cm totálně nepoužitelných, je velmi špatná informace. Nicméně, uspokojit se růžovou představou a myšlenkou, že 220 stupňů otevřených do DL, HB, I, OE, PA, HA je postačující satisfakce za ztrátu části horizontu, tak to je „fatal error“. Při pohledu do třírozměrné mapy České republiky, která mi visí nad pracovním stolem, teď s křížkem po funuse konstatuji, že oněch „pouhých“ 140 stupňů představuje asi 90% území ČR. A rain sketry se scp v OE začaly přibližně půl hodiny před koncem závodu.
Použít rozum předem, asi mohl být výsledek PD 2007 výrazně lepší. Nicméně, zklamání z mizerného bodového výsledku v contestu výrazně překrývá něco jiného. Formální setkání radioamatérů (Holice, Laa, FH) těžko vytvoří podobnou atmosféru a příležitost poznat se osobně s lidmi, které člověk zná léta z pásma jen podle radioamatérské značky. Letošní setkání na Čerchově, a tím i PD 2007, bude pro mne nezapomenutelný zážitek. Koneckonců, i lidová moudrost praví. „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se...“
BTW, fotografická dokumentace je na www.btv.cz