Přeskočit na obsah stránky

Telekomunikační systémy v širokém spektru

Menu

HAM Radio > Aktivity > II. subregional 2007

II. subregional 2007

Účast ve II.Subregionálu byla pro mne - novice na mikrovlnách - zajímavá z více hledisek. Poznatek, že i na pásmu 10 GHz lze z "rádiové žumpy" dělat spojení na stovky kilometrů, jsem sice ráciem vstřebával prostřednictvím odborné literatury už dříve, ale marná sláva, imprese je imprese. Holt, není nad vlastní zážitek. Bydliště a QTH ve středu historického města (necelých 250 m ASL) činilo v mém případě slabé vyhlídky k navázání více než několika dříve ověřených QSO s QRB do padesáti kilometrů. Zásadní handicap totiž kromě již zmíněné "rádiové žumpy" spočívá také v tom, že převýšení směrem na západ a severozápad v mém konkrétním případě představuje asi 10/100 m, 100/2500 m a 200/7000m. Vezmeme-li dále v úvahu i fakt, že počet stanic fungujících na 10 GHz exponenciálně klesá směrem na východ, nebyla to zrovna východiska přispívající k doladění předkontestové formy. A abych nezapomněl, ve výčtu všech možných negativ jsem ještě nejmenoval "fresnelovky", které v historické části měst "existují" asi v každém QTH.

Zážitek ze závodu na 10 GHz mám úžasný! Poznal jsem na vlastní uši jak vypadá signál RS, zažil jsem dlouho nepoznanou euforii z prvního mikrovlnného spojení do S5 a DL odrazem od vodou nafouknutých mračounů. Od neděle, kdy II. Subregionál skončil, už také nelituji ani toho, že jsem rozhodl nevěnovat se osvědčeným VHF a UHF pásmům, přestože ještě v sobotu večer jsem to cítil přesně opačně.

DR OMs; nikoho nenavádím, pouze evokuji ke zcela svobodné úvaze o případném následování! Doporučuji prožít si podobnou zkušenost zejména prométeovským osobnostním typům a zvláště všem HAMům, kteří nemají rádi "blbej stereotyp". Zkuste si zavysílat na 10 GHz. Není to lepší, než dvoumetr, ale určitě je to jiné.

Olda - OK2ER

květen 07

Fotogalerie

Anténa Letecký snímek