Přeskočit na obsah stránky

Telekomunikační systémy v širokém spektru

Menu

HAM Radio > Aktivity > Expedice Slovinsko a Chorvatsko v říjnu 2003

Expedice Slovinsko a Chorvatsko v říjnu 2003

Výsledkem pátrání mezi služebně staršími radioamatéry vysílajícími přes družicové převaděče bylo zjištění, že na AO40 dosud nepracoval nikdo ze Slovinska ani Chorvatska. Protože tyto na AO40 vzácné země DXCC jsou členy CEPT, a pro české turisty jsou bezvízovou zónou, zdálo se být zřejmé, že zorganizovat DX expedici do těchto dvou zemí vzdálených jen něco přes 600 km, nemůže být komplikované.

Původní záměr, vyrazit pouze ve dvou, jsme z praktických důvodů rychle zavrhli, stejně jako se o něco později ukázal být nereálný nápad, jet ve čtyřech osobách s naloženou technikou v ceně cca 200 tisíc korun pouze jedním autem. Jakkoli je kufr Škody - Octávie velmi prostorný, potřebnou techniku, nezbytné nářadí a servisní pomůcky, především ale 90 cm TV ofset parabolu, otáčenou ve dvou rovinách, se do Octávie podařilo naložit teprve až po sklopení zadních sedadel.

Jako QTH jsme orientačně zvolili severozápadní část balkánského poloostrova ve východní části Slovinska, kde jsme malým přesunem pouhých několika kilometrů získali možnost pracovat s chorvatským prefixem. Kromě jiných důležitých předurčujících podmínek bylo zřejmé, že je nutné vybrat lokalitu s málo členitým terénem ve směru E,S,W, abychom měli možnost maximálně využít čas provozního okna, po který budeme mít družici nad horizontem. Z důvodů, které třeba podrobněji popíšu, jsme přijali nabídku vysílat pod značkou S53ATT. Termín expedice byl zvolen na 10. až 13.října. Výběr reálného data expedice byl mimo jiné podřízen časovému rozložení provozních oken transponderu AO40. V uvedeném termínu bylo možné podle počítačové predikce pracovat ve 4 dlouhých provozních oknech, a to jak s východní, tak se západní polokoulí. Změnu QTH S5/9A jsme naplánovali uskutečnit tak, aby dvě okna vyšla na S5 a dvě na 9A.

Den před odjezdem ale došlo k nečekané komplikaci. (Spíše řečeno - byli jsme seznámeni s …). Řídící středisko AO40 zveřejnilo na serveru http://www.amsat.org a http://www.amsat-dl.de informaci, že s ohledem na nedostatek energie ze slunečních článků se musí zkrátit délka provozních oken transpondéru. Poněkud nás to zaskočilo, protože se nám tak západní cca pětihodinové okno v 9A mělo zredukovat na pouhé asi 3 hodiny.

Expedice byla předem avizována na AO40 Activity Logger - chat a její odvolání by asi nebylo to nejlepší, co jsme v dané chvíli mohli udělat. Takže se jelo! Šťastnou souhrou náhod již během přípravy expedice objevil Ivo (radioamatérský elév a synovec přes koleno) na internetu inzerát na ubytování v soukromém penzionu ve městě Ptuj ležícím pár kilometrů od Mariboru.

Penzion v S5

Měli jsme opravdu štěstí, protože paní domácí byla příjemná, a pro naše, v její praxi asi ne zcela běžná "radioamatérská" přání, měla dle našeho hodnocení nečekané pochopení.

Antény

Provoz se značkou S53ATT byl jedním slovem fascinující

W3M

U mikrofonu a klíče jsme se střídali OK2ER/OK2VLT pravidelně vždy cca po dvou hodinách, abychom uspokojili zájemce o CW i SSB spojení. Pileup vyvolaný naší přítomností v éteru na družicovém převaděči máme zaznamenaný jako WAW díky OK2ULQ. (Asi bude na internetu).

Po rozloučení se Slovinskem a následně "plánovaně" nepřipraveném hledání vhodného QTH v Chorvatsku (determinace požadavků výše), jsme nakonec našli nadstandardní přístřeší v luxusním golfovém hotelu poblíž Varaždinu.

Golfhotel v 9A

Kromě golfového hřiště, souhlasu majitelů s postavením anténního systému, i příslibu tolerance k našemu možná hlasitějšímu projevu v nočních hodinách, jsme dostali příležitost ochutnat chorvatské černé pivo z vlastního minipivovaru golfhotelu.

Hotelový pivovar

Vše bylo OK, snad s výjimkou ceny za QTH a luxus. To nakonec vedlo k rozhodnutí o zkrácení expedice o jeden den. Shodně jsme konstatovali, že dalších 300 EUR za ubytování na další noc a obětování dalšího dnu dovolené čtyř lidí, není rozhodně adekvátní velikosti zážitku za pouhé tři hodiny vysílání.

V etéru byli střídavě 9A/OK2VLT/p (SSB) a 9A/OK2ER/p(CW).

OK2VLT

Ve "východním okně" si přišli na své především amatéři z JA, jichž je na AO40 aktivních asi nejvíc. Zkrátka přišli OMs z obou amerických kontinentů, kteří se bohužel našeho vysílání z 9A nedočkali. Je nám to líto a pokusíme se to brzy napravit.

Vydali jsme se domů s konstatováním, že do Chorvatska není tak daleko, abychom si expedici brzy a rádi nezopakovali. Průjezd přes tři hraniční přechody byl překvapivě bezproblémový, připadali jsme si skoro jako posunutí v čase (EU).

Pokud se týká praktické části expedice, ve Slovinsku jsme během dvou orbitů udělali pod značkou S53ATT 155 QSO. V Chorvatsku jsme během jednoho orbitu navázali celkem 147 QSO, z toho 55 CW a 92 SSB. Letmým pohledem - max 3 QSO za minutu. Pileup, který jsme na AO40 vyvolali, myslím do této doby Oscar nezažil.

Specielní QSL lístky z této expedice nám vytiskl poměrně rychle Béďa OK1FXX.

QSL

Česká pošta nám (placeně) zhotovila specielní známky z expedice S5/9A.

Speciální známky

Na všechny direct QSL bylo a je průběžně odpovídáno, ostatní QSL byly a budou vyřízeny via CRC.

P.S.

V době, kdy koriguji tento příspěvek, není zcela utopická spekulace, že naše expedice byla jediná příležitost jak získat QSL lístek z S5 a 9A na AO40. Transponder na družici je již více než měsíc zcela mimo provoz v důsledku havárie baterií a nabíjecího systému a není zřejmé, bude-li ještě vůbec tento nejmodernější družicový převáděč znovu aktivován.